Nie trać zębów - o stomatologii zachowawczej - O stomatologii

Endodonta Gliwice

Dbanie o higienę jamy ustnej

Utrzymywanie właściwej higieny jamy ustnej jest jednym z ważniejszych działań profilaktycznych zapobiegających powstawaniu próchnicy zębów. Samo regularne szczotkowanie zębów bywa niewystarczające, choć jest istotnym elementem dbania o h

Nie trać zębów - o stomatologii zachowawczej - O stomatologii Endodonta Gliwice
igienę. Dobry dentysta często oferuje pacjentom przeprowadzenie instruktażu dotyczącego utrzymywania właściwej higieny w jamie ustnej oraz okolicach. Regularne mycie zębów odpowiednim rodzajem szczoteczki oraz pasty pomaga pozbyć się resztek jedzenia oraz bakterii. Poza szczotkowaniem warto także używać płynów do płukania jamy ustnej oraz nici dentystycznych. Istnieje także kilka zasad dotyczących właściwego szczotkowania zębów, których warto przestrzegać. Przede wszystkim nie należy myć zębów tuż po spożyciu słodkich oraz kwaśnych napojów, ponieważ wtedy szkliwo jest bardzo podatne na zniszczenie. Warto pamiętać o tym, że podatność zębów na próchnicę może być różna u konkretnych osób, dobrze jest więc dobrać odpowiednie środki do utrzymania higieny naszego uzębienia, w czym pomoże dentysta oferujący konsultacje.


Zadania stomatologii dziecięcej

Stomatologia dziecięca jest jedną z osobnych specjalizacji stomatologicznych, co może wydawać się nieco zaskakujące, jednak są podstawy ku takiemu podziałowi. Głównym powodem, dla którego stomatologia dziecięca stanowi osobną specjalizację, jest różnica w budowie zębów oraz całego układu narządów i tkanek w jamie ustnej u dzieci w wieku rozwojowym. Zabiegi oferowane przez gabinet stomatologiczny w ramach stomatologii dziecięcej to wypełnienie zęba mlecznego, usunięcie zęba mlecznego, lakowanie bruzd czy też leczenie amputacyjne. Dobry dentysta oferuje także przeprowadzenie wizyty adaptacyjnej, która pozwala dziecku oswoić się z wnętrzem gabinetu stomatologicznego oraz z samym lekarzem przeprowadzającym zabiegi. Stomatologia dziecięca bywa nazywana także pedodoncją i zajmuje się takimi kwestiami, jak zaburzeniami ząbkowania u dzieci, leczeniem zębów mlecznych, leczeniem zębów stałych niedojrzałych czy też leczeniem chorób błony śluzowej u dzieci. Ponadto stomatologia dziecięca może zajmować się profilaktyką próchnicy, na którą narażone są także dzieci.


Zabiegi profilaktyczne próchnicy zębów

Próchnica zębów jest jedną z najczęstszych przyczyn wizyt u dentysty. Współcześnie wiele osób zmaga się z problemami z próchnicą zębów, warto więc zadbać odpowiednio o profilaktykę. Stomatologia zachowawcza jest działem medycyny, który zajmuje się leczeniem oraz profilaktyką próchnicy zębów. Dobry dentysta może oferować różnego rodzaju zabiegi profilaktyczne, jak na przykład usuwanie kamienia nazębnego, instruktaż higieny czy profesjonalną higienizację. Ponadto w profilaktyce próchnicy zębów ważne jest codzienne dbanie o higienę jamy ustnej poprzez odpowiednie mycie zębów oraz unikanie produktów niszczących szkliwo. Profilaktyka próchnicy polega w głównej mierze na edukacji zdrowotnej oraz na wizytach kontrolnych w gabinecie dentystycznym. Zdecydowanie lepiej jest zapobiegać powstawaniu próchnicy zębów, niż ją leczyć, nie zawsze jest to jednak możliwe. Niektóre osoby posiadają bardziej podatne na działanie próchnicy uzębienie, co często wynika z kwestii genetycznych. Dobry dentysta będzie zachęcał do regularnych wizyt kontrolnych, które pomogą wcześniej wykryć zmiany próchnicze.


Powstawanie próchnicy zębów

Jedną z najczęstszych przyczyn wizyty u dentysty jest próchnica zębów. Stomatologia zachowawcza z endodoncją zajmuje się profilaktyką oraz leczeniem ubytków powstałych na skutek próchnicy. Jednym ze sposobów chronienia się przed próchnicą jest wiedza, w jaki sposób ona powstaje i jakie niezbędne czynniki muszą wystąpić, żeby próchnica mogła się rozwinąć. Próchnica zębów jest bakteryjną chorobą zakaźną, która atakuje tkanki twarde zęba i objawia się demineralizacją substancji nieorganicznych. Żeby próchnica zębów mogła wystąpić, konieczne są cztery czynniki, takie jak bakterie, cukry, podatność zębów oraz czas. Każdy z tych czynników jest konieczny, żeby próchnica zębów mogła wystąpić. W zależności od stadium rozwoju próchnicy dentysta stosuje odpowiednią metodę leczenia. Podatność zębów na próchnicę może być różna u niektórych osób, dlatego też tak ważne jest chodzenie do dentysty na wizyty kontrolne. Próchnica zębów jest najłatwiejsza do wyleczenia we wczesnym stadium, ponieważ wystarczy wtedy oczyścić ząb i wypełnić ubytki specjalnym materiałem. Bardziej zaawansowaną formą leczenia próchnicy jest leczenie kanałowe zęba.



© 2019 http://o-stomatologii.animedlab.com.pl/